We zijn vaak geneigd om processen zo in te richten dat ze sneller, efficiënter en goedkoper worden. Dat is natuurlijk begrijpelijk, want het levert tijdswinst en kostenbesparing op. Maar vergeten we soms ook niet de kwaliteit en waarde voor onze eindklanten? En wat gebeurt er met de kwaliteit voor onze eindklant als we alleen op die knoppen drukken?
Afgelopen week bezocht ik als echte Italië liefhebber een kleine pastafabriek in een eeuwenoud kasteel in Toscane: Pastificio Famiglia Martelli. In deze fabriek draait alles om vakmanschap volgens traditionele methoden en aandacht voor de pasta die wel 50(!) uur droogt. Geen haast dus en kwaliteit gaat altijd boven kwantiteit. Het resultaat? Pasta die niet alleen beter smaakt maar ook een perfecte structuur heeft. Zo goed zelfs, dat deze relatief kleine fabriek pasta levert aan delicatessenzaken wereldwijd.
Dit zette mij als procesconsultant aan het denken. Natuurlijk zijn er manieren om pasta sneller en goedkoper te maken: warm water gebruiken, korter kneden, machinaal drogen (4 uur) etc. Maar elke shortcut heeft een prijs: verlies van smaak, textuur en voedingswaarde. In de zoektocht naar efficiëntie vergeten we soms de kwaliteit van het eindproduct of de dienst voor de klant. Let op dat je goedbedoelde optimalisatie niet leidt tot een resultaat dat niet meer voldoet aan de belofte naar je eindklant.
Kortom: vakmanschap, passie en geduld zijn waarden die ook in procesmanagement een plek verdienen. Efficiëntie is belangrijk maar stel jezelf ook de vraag: ‘Wat gebeurt er met de kwaliteit als we versnellen?’ Soms is “langzamer” juist de weg naar meer waarde!
